reklama

Nútený sponzoring

Prváčik, ktorý s veľkou taškou na chrbte prekračuje po prvý krát bránu školy. Asi takto nám média pravidelne každý rok v septembri vykresľujú začiatok školského roku. K realite týchto dní, však neodmysliteľne patrí aj nútený sponzoring. Platenie príspevku dobrovoľne na silu sa stalo fenoménom Slovenska aj keď oficiálne štruktúry sa tvária že to tak nie je. Prax priniesla spoplatnenie školstva defacto, ale dejure je stále bezplatné. Ak by ste si chceli doplniť ku svojmu vzdelaniu maturitu, môže vás to stáť niekoľko tisíc až desaťtisíc korún. Pritom väčšinou sa maturitu snažia získať ľudia zo slabších sociálnych vrstiev za účelom lepšieho uplatnenia sa na pracovnom trhu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: www.materidouska.prerov.net)

Výber sponzoringu sa väčšinou realizuje ako príspevok pre združenie, ktoré je istým spôsobom naviazané na štruktúru školy. To znamená, že peniaze nedostane škola priamo, ale združenie, ktoré je poverené tieto peniaze vyplácať škole na základe ich potrieb. Takéto združenie sa svojím hospodárením nemusí nikomu zodpovedať ba dokonca, nemusí viesť ani prehľad svojich finančných tokov. Samotný prispievateľ môže vzniesť pripomienku na fungovanie združenia, ale prakticky to je asi tak všetko čo zmôže.

A to nie je len problém vysokých škôl, ktorým to roky funguje beztrestne a ani zásah ministra to neukončil. Stretneme sa s tým na každom stupni školstva. Výška poplatku je zo školy na školu iná. Môžete zaplatiť niekoľko sto korún a výnimkami nie sú ani desať tisícové sumy. Väčšina však s platením nemá problém a dobre chápu že to môže škole pomôcť.

Na mieste je otázka prečo spoločensky tolerovaný nezákonný stav sa nezlegalizuje. Je paradoxné, že ľudia vo všeobecnosti neprotestujú proti nútenému sponzoringu, ale zákon o spoplatnení štúdia je témou neprijateľnou. Pritom jasné stanovenie pravidiel by mohlo zabrániť šafáreniu a zaviesť skutočnú rovnosť šancí na štúdium.

Zákon by určoval aby peniaze išli priamo škole, povinnosť viesť prehľad o nakladaní s prostriedkami a možnosť kedykoľvek skontrolovať korektnosť hospodárenia. Tiež by sa mohla regulovať maximálna a minimálna výška platby. V súčasnosti si vedenie školy môže zapýtať akúkoľvek ľubovoľnú sumu. Čierny systém nepamätá na sociálne slabších. Musia platiť všetci, rovnako a bez výnimky. Pritom zákon by mohol ľuďom na to odkázaným časť poprípade celú platbu odpustiť. Následne zabrániť ďalšiemu nelegálnemu vyberaniu poplatkov a reálne dať možnosť ubrániť sa ak ho odmietnete zaplatiť.

Najťažšie to majú externisti, ktorým musia do peňaženky siahať najhlbšie. Pritom náklady na ich vzdelávanie sú najnižšie. Platením za externé štúdium začali vysoké školy no pomaly si túto prax osvojili stredné a odborné školy. Externú formu si volia väčšinou ľudia, ktorí sú už zamestnaní, alebo si prácu hľadajú. Takmer každý si svoje vzdelanie rozširuje za zámerom lepších vyhliadok zamestnať sa. Pre mnohých môže vysoký poplatok znamenať koniec štúdia. Takže skupiny s nízkym prímom a vzdelaním nemajú šancu postúpiť v spoločenskom rebríčku.

Legalizovanie už doteraz vyberaného prímu musí byť uskutočnené za doprovodu komplexnej reformy školského systému. Dôležitým faktorom je fungujúci systém sociálnych štipendií, nie len pre vysokoškolákov. Pretrvávanie doterajšieho stavu, môže zapríčiniť prehĺbenie nezákonných poplatkov do neúnosných medzí. Najväčším nepriateľom zhodnotenia skutočného stavu prostredníctvom zákona je populizmus politikov, ktorým možno aj vy ste dali svoj hlas vo voľbách.

Ladislav Ligárt

Ladislav Ligárt

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač, ktorý hľadá cieľ svojho hľadania. Grafik, web developer, ktorý žije a pracuje v Prahe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáNázory a komentáreKultúraMôj svet

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu